تبلیغات
دوستدارن آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی - زندگینامه
زندگینامه

    ولادت .والدین

      حضرت آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی (قدس سره) مهرماه سال 1291ه.ش. در بیت علم و تقوا و معنویت پا به عرصه گیتی نهادند .

     والد بزرگوارشان عالم ربانی مرحوم آیت الله العظمی آخوند ملا محمد جواد صافی(ره) از علمای به نام شیعه و از شاگردان برجسته آیات عظام: جهانگیر خان قشقایی،سید محمد درچه ای،آقا نورالله اصفهانی ، میرزا محمد هاشم چهار سوقی و..... بودند. مرحوم آیة الله ملا محمد جواد صافی در سال 1310 ق. که بیش از 23 سال از عمر شریفش نمی گذشت پس از نگارش رساله هایی در مسائل مشکل فقهی به دریافت اجازه اجتهاد از استادش آیت الله حاج آقا نورالله اصفهانی نائل آمد که این اجازه موجود است.مرحوم آیت الله آخوند ملا محمد جواد گلپایگانی از مبارزین با ظلم و ستم بودند و از صراحت لهجه مثال زدنی بر خوردار بودند که این صفت در فرزند ارشدشان به ارث گذاشته شده بود مرحوم آیة الله محمد جواد صافی گلپایگانی صاحب آثار عدیده به نظم و نثر فارسی و عربی می باشند.

      سرانجام ایشان در شب 25رجب المرجب 1378در شب شهادت جانگدازامام کاظم (علیه السّلام) در زادگاه خود به سوی آسمانها پرکشید و در ملأ اعلی در زمره ی رجبیون مأوا گزید و پیکر ایشان پس از تشییع گسترده در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها دفن شد.

     

     والده ماجده مرحوم آقا صبیه مرحوم آیةالله آخوند ملا علی گلپایگانی هم حجره ای میرزای شیرازی بودند که مرحوم آیت الله صافی بسیار از معنویات و حالات خاص عرفانی مادرشان تعریف می کردند و می فرمودند در قنوت نماز شبشان دعای ابوحمزه می خواندند.

   تحصیل

  ابتدا معظم له نزد پدر و دایی بزرگوارشان آخوند ملا ابوالقاسم قطب به تحصیل پرداختند و سپس در سال 1349قمری به قم و حوزه علمیه هجرت نمودند و سطوح را نزد آیةالله میرزا محمد همدانی تکمیل نمودند.همچنین در محضر اساتیدی چون مراجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری ،مرحوم آیت الله العظمی حجت و مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج سید محمد تقی خوانساری استفاده برد و در همه ی حوزه ها نمونه و مشاربالبنان بودند.

   پس از اقامت بزرگ مرجع شیعه  مرحوم آیت الله العظمی بروجردی در قم در ردیف سایر بزرگان و اساتید حوزه در درس ایشان اصولاً و فقهاً شرکت داشتند و نامدارترین بحّاث درس ایشان بودند.

     تدریس و خدمات

   ایشان در زمان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی حوزه درسی خود را تشکیل دادند و جلسات درس و بحث مرحوم آیت الله صافی در حرم مطهر حضرت معصومه و مدرسه فیضیه و در منزلشان برقرار بود برخی از شاگردان معظم له عبارتند از آیات و حجج اسلام :حاج آقا مهدی حائری طهرانی،نظری مازندرانی، خسروشاهی کرمانشاهی،حاج آقا محمد رضا کمیلی(داماد آقا)،حاج سید محمد صمدی(داماد آقا)،حاج آقا مصطفی خمینی، مرحوم دکتر بهشتی و....

    همچنین ایشان پس از درس آیت الله بروجردی درس استاد را برای بعض علما شرح و توضیح می دادند.

   معظم له در همان سالها از طرف مرحوم ایت الله بروجردی سرپرست ممتحنین دروس خارج طلاب بودند و بسیاری از فقها و مجتهدان فعلی پیش ایشان امتحان دادند. همچنین یکی از اعضای ثابت استفتا مرحوم آیت الله بروجردی بوده اند.

   ایشان از فعالان عرصه مبارزه با ظلم و جور چه در زمان رضا خان و چه در زمان پهلوی دوم بوده اند که حاصل این فعالیتها حصر ایشان و تبعیدشان به مشکین شهر و سپس به گلپایگان شد بر اساس اسناد ساواک نقل کرده اند هر چه در آن دوران در قم اتفاق می افتاد زیر سر تحرکات آیت الله شیخ علی صافی بود.

    خدمات ایشان در بیت مرحوم آیت الله بروجردی و همچنین در بیت مرحوم آیت الله سید محمد رضا گلپایگانی و ایجاد وحدت میان مراجع بر بزرگان حوزه پوشیده نیست.

   ایشان کارهای عمرانی فراوانی از جمله تجدید بنای مساجد و احیای موقوفات را بر عهده داشتند و غصه ایشان از بیچارگی مردم و فقر فقرا بسیار بود و هر کاری می توانستند برای بر طرف کردن گرفتاری مردم انجام می دادند.

      تالیفات:

1.شرح استدلالی بر العروة الوثقی اثر آیت  الله آقا سید محمد كاظم یزدی طباطبایی از مراجع معروف بنام

 (ذخیرة العقبی فی شرح العروة الوثقی ) در 30 جلد 

 2.منتخب الحكام  

3.مناسك حج 

 4.در انتظار وصال (مجموعه 59 قصیده و غزل و مخمس به مناسبت ولادت امام زمان (عج))

5.رساله عملیه توضیح المسائل فارسی

6.التبیان الصلوة در8مجلد

  7.راز دل (دیوان اشعار در بیش از هزار صفحه)

8.الدلالة الى من له الولایة

9.المحجة فى تقریرات الحجة (2جلد)

10.تاریخ تحول فقه شیعه

11.اصول الفقه

12. تقریرات درس مرحوم آیت الله العظمى بروجردى(صلاة ،وصیت و...)

13. تقریرات درس مرحوم آیت الله العظمى حجت (تیمم ، بیع و...).

    ویژگی ها:

   خصوصیات ایشان در زمان ما بسیار خاص و مخصوص خود ایشان بود که در دیگران ما کمتر سراغ داریم یکی از آنها تواضع شدید ایشان و مردمی بودن و خود را جزئی از مردم دانستن بود که همیشه درب منزل به روی همگان باز بود و برای هیچ کس محدودیتی وجود نداشت با اینکه معظم له از کسالت های مختلف رنج می بردند از صفات دیگرشان حرّیت ،شجاعت،صراحت لهجه و بی باکی از غیر خدا و زهد و قناعت و بی اعتنایی به زخارف دنیوی و استقامت در امر دین و کتوم بودن و هر آنچه لازمه یک شیعه امیرالمؤمنین است.

     ارتحال :

   سرانجام روح از کالبد شیخ الفقها بزرگ شیعه مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا علی صافی(اعلی الله مقامه الشریف) در دقایق پایانی یکشنبه 13دی سال 1388 جدا شد. و پس از تشییع به یادماندنی در قبرستان قاضی زاهد گلپایگانی در کنار همسرشان مدفون شدند و اکنون مدفن ایشان مزار است. عاش سعیداً و مات سعیداً.

امضااز روح ملکوتی مرجع عالیقدر و عارف روشن ضمیر مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا علی صافی تقاضای عفو دارم چون نتوانستم حق مطلب را در خصوص ایشان بگویم اما تقصیر آنچنان متوجه ما هم نیست چون بحر در کوزه نگنجد.